Testo Newsletter 12/2017

Testo Newsletter 12/2017

Pehametry Testo… 

Biorąc pod uwagę zakres produkowanych modeli, pozornie nie wyglądamy zbyt okazale na tle producentów, specjalizujących się wyłącznie w analityce chemicznej.

Okazuje się jednak, że decydującą o potencjale nie zawsze jest ilość, a specyfika, użyteczność i wysoka jakość.

W naszej ofercie, wyróżniają się 3 modele, których zakres stosowania  jest bardzo szeroki, można powiedzieć uniwersalny, przy czym istotną aplikacją jest branża spożywcza oraz farmaceutyczna. Stąd pehametry Testo spełniają szczególne wymagania stawiane przyrządom mającym bezpośredni kontakt z produktami i substancjami spożywczymi

zgodność z dyrektywą UE nr 1935/2004.

 

 1. Przedstawienie modeli:

Elektroda pH: 0-14 pH

ph2
 • materiał: wzmocnione tworzywo
 • elektrolit żelowy
 • zastosowanie: ciecze, produkty półstałe, lepkie itp
ph1
 • materiał: szkło
 • elektrolit żelowy
 • zastosowanie: ciecze
ph5
 • materiał: wzmocnione tworzywo
 • elektrolit żelowy
 • zastosowanie: produkty stałe, mięso itp.

testo 206-pH1/-pH2, testo 205 – funkcjonalność i zalety:

 • wszechstronne: pomiar cieczy, substancji półstałych, produktów stałych
 • wysoka dokładność: 0,02 pH (rozdzielczość 0,01 pH)
 • kompensacja temperatury: pomiar w zakresie 0…+60oC (krótkotrwale do +80oC, maks.5 min)
 • łatwa kalibracja: w roztworach buforowych w 1, 2 lub 3 punktach (rekomendowane 2 punkty: pH4, pH7)
 • zbiornik z żelem do przechowywania elektrody pH:
  wymienny, wygodny, szczególnie w czasie pomiarów w terenie
 • wymienne elektrody pH: nowe elektrody, standardowo wyposażone są w zbiornik z żelem
 • odporność elektrody pH na zabrudzenia, dzięki zastosowaniu diafragmy ze szczelinkami i referencyjnego elektrolitu żelowego. Typowe elektrody pH mają diafragmę porowatą, której pory ulegają zatykaniu, wywołując niekorzystny efekt pamięci. Szczególnie jest to istotne przy pomiarach pH substancji spożywczych lub szerzej organicznych, których zanieczyszczenia mogą wywoływać mikro reakcje chemiczne, wpływające na pomiar pH. Zastosowanie diafragmy ze szczelinami skutecznie temu zapobiega.

Kalibracja pehametrów Testo

1. Kiedy przeprowadzać, jak często ?
Naturą pehametru i zużywającej się sondy jest proces zmiany charakterystyki, co wymusza regularną kalibrację na roztworach wzorcowych pH.

Jak często kalibrować pehametr? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zasadniczo można stwierdzić, że kalibracja powinna być wykonywana regularnie. A bardziej konkretnie, kalibrację należy wykonać w sytuacji, kiedy mamy wątpliwości co do mierzonych wartości pH lub przed ważnymi pomiarami. Jeżeli pehametr jest używany codziennie i to intensywnie, kalibracja powinna być wykonywana każdego dnia przed przystąpieniem do pomiarów.

Pehametry Testo mają możliwość wyboru kalibracji w 1, 2 lub 3 punktach, którym przypisane są stałe wartości pH roztworów buforowych: pH 4, pH 7 i pH 10.

Serwis Testo zaleca standardową kalibrację, 2-punktową w buforach: pH=4,01 (nr kat.0554 2061) i pH=7,00 (nr kat.0554 2063).

2. Kalibracja (wyciąg z instrukcji obsługi) :

 • włączyć przyrząd ON/MODE
 • włącz tryb kalibracji CA
  • w górnym lewym rogu wyświetlacza miga wartość pH roztworu buforowego „pH4”
  • przyrząd „prosi” o zanurzenie w roztworze buforowym pH4

3. po zanurzeniu w buforze pH=4,00 potwierdzamy CAL

 • miga komunikat „auto hold”
 • elektroda się kalibruje
 • po ustabilizowaniu wartości, komunikat „auto hold” przestaje migać
 • w górnym lewym rogu wyświetlacza miga wartość pH kolejnego roztworu buforowego „pH7”
 • przyrząd „prosi” o zanurzenie w roztworze buforowym pH7
  (po wyjęciu z pierwszego bufora elektrodę można opłukać i osuszyć ręcznikiem papierowym – nie pocierać)

4. po zanurzeniu w buforze pH=7,01 potwierdzamy CAL

 • miga komunikat „auto hold”
 • elektroda się kalibruje
 • po ustabilizowaniu wartości, komunikat „auto hold” przestaje migać

5. na zakończenie wyświetlana jest suma wartości gradient i offset w mV*

 • przycisk CAL
 • powrót do pomiarów
  (*jeżeli wartość jest <50mV lub > 60mV, oznacza że elektroda pH jest zużyta i należy ją wymienić)

UWAGA:
Zwrócić uwagę na stosowany roztwór kalibracyjny w stosunku do aktualnego punktu kalibracyjnego w mierniku. Zastosowanie niewłaściwych roztworów (np.: w punkcie 4pH – roztworu 7pH i odwrotnie) spowoduje nieodwracalne uszkodzenie elektrody !


Najczęstsze problemy

1. Pozycja pracy pehametru, poziom elektrolitu w elektrodzie pH

Pehametrem posługujemy się i wykonujemy pomiar w pozycji pionowej – to logiczne i oczywiste, chociażby z uwagi na odczyt. Z kolei w czasie przenoszenia, czy transportowania, pozycja nie ma aż tak dużego znaczenia.

W miarę upływu czasu ilość elektrolitu, który wypełnia elektrodę, zmniejsza się na skutek naturalnego zużycia, a w jego miejscu jest coraz większa pusta przestrzeń. Użytkownik powinien zwracać uwagę, żeby przed pomiarem cały elektrolit wypełniał dolną część elektrody, tzn. nie było w jej przezroczystej części, widocznego bąbelka powietrza, który mógłby wywołać błędy w pomiarze.

W praktyce należy po prostu delikatnie strzepnąć pehametr, podobnie jak to bywało w przypadku rzadko już spotykanych termometrów cieczowych, czy też rtęciowych. Czynność ta nie zaszkodzi, a może wyeliminować część prozaicznych problemów, które mogą prowadzić do błędów pomiaru i niepokojących komunikatów na wyświetlaczu.

W czasie pomiaru, w przezroczystej części nie może być bąbelków powietrza.


2. Uszkodzenia elektrody w czasie kalibracji

Na szczęście nie jest ich dużo, ale jednak są odnotowywane przez nasz serwis.

Jak ich uniknąć? Proste: czytać instrukcję obsługi i w czasie kalibracji być uważnym, czyli nie doprowadzić do zamiany roztworów buforowych w stosunku do wskazanych na wyświetlaczu.

W tym miejscu powtórzę: należy zwrócić uwagę na stosowany roztwór kalibracyjny, ponieważ zastosowanie niewłaściwych roztworów (np.: w punkcie 4pH – roztworu 7pH i odwrotnie) spowoduje nieodwracalne uszkodzenie elektrody !


3. Stan żelu w kapsule do przechowywania elektrody pH

Zbiornik do przechowywania elektrody pH wypełniony jest chlorkiem potasu w formie żelu, o pH neutralnym dla elektrolitu wypełniającego elektrodę. Jego stan odpowiada bezpośrednio za jakość pomiarów i trwałość elektrody.

W związku z powyższym należy zwrócić uwagę na stan żelu w pojemniku. Regularnie należy sprawdzać pod względem wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz poziomu i wypełnienia, który musi gwarantować zanurzenie części pomiarowej elektrody, bez przestrzeni powietrznych.

Zanieczyszczeń unikniemy, jeżeli elektrodę po pomiarach będziemy przemywać wodą z substancji, z którymi miała kontakt. Po przemyciu należy osuszyć elektrodę np. ręcznikiem papierowym, pamiętając o tym żeby jej nie pocierać, co mogłoby wygenerować ładunki elektrostatyczne.

Zbiornik z żelem w razie potrzeby należy wymienić.
W przypadku prawidłowej eksploatacji prawdopodobnym jest, że nie będzie potrzeby wymiany zbiornika. Nastąpi to dopiero z chwilą wymiany zużytej elektrody pH (przypominam, że wraz z nową elektrodą dostarczamy również pojemnik z żelem)


4. Wymiana elektrody pH

Wymiana elektrody pH jest można powiedzieć prostą czynnością, porównywalną trudnością z wymianą baterii w dowolnym przyrządzie pomiarowym. Nie mniej regularnym, zgłaszanym przez serwis problemem jest uszkodzenie obudowy pehametru, wygięcie styków, a w skrajnym przypadku nieodwracalna usterka.

Powód takich sytuacji (naszczęcie relatywnie małej ilości) jest banalny: użycie
nadmiernej siły do przykręcenia śrubek mocującym elektrodę pH do obudowy.

Praktyczna uwaga: dwie śrubki z tyłu obudowy służą do stabilnego zamocowania elektrody do obudowy pehametru. Należy je dokręcać wkrętakiem z wyczuciem tzn. do momentu lekkiego oporu. Można powiedzieć, że dokręcamy śrubki z siłą nie większą jak potrzebna do ich odkręcenia.

Używanie nadmiernej siły prowadzi do wyłamania tworzywa i opisanych wyżej
problemów.(Powyższe dotyczy przede wszystkim modeli testo 206-pH1/-pH2. Nie jest notowane dla testo 205, w którym elektroda pH jest mocowana specjalną nakrętką, dokręcaną ręcznie)


5.Pomiaru produktów stałych – testo 205

Pomiary produktów stałych takich jak wędliny, czy surowe mięso pehametrem testo 205, wymaga odpowiednich zasad, które pozwolą ochronić elektrodę pH przed uszkodzeniem mechanicznym.

Pęknięcia, ukruszenia najczęściej powodowane są nieostrożnością użytkownika. W związku z powyższym proszę zwrócić uwagę , że elektroda pH, pomimo, że jest wykonana z wzmocnionego tworzywa nie może być „wbijana” z impetem w badany produkt. W
przypadku surowego mięsa, szczególnie w czasie procesu uboju, takie postępowanie w krótkim czasie kończy się uszkodzeniem elektrody,
która trafia na kość, chrząstkę, czy ścięgno. Niezbędne w takiej sytuacji jest wcześniejsze nacięcie nożem, które oszczędzi kłopotów i kosztów
zakupu nowej elektrody.

W czasie pomiarów wędlin, serów (do których można również używać model testo 206-pH2), z wyczuciem, wkłuwa się elektrodę pehametru
bezpośrednio w produkt, w taki sposób, że aby spowodować naprężeń mogących wyłamać końcówkę elektrody.

Pomiar w surowym mięsie, wymaga wcześniejszego nacięcia nożem.

Pomiar w wędlinach, poprzez bezpośrednie wkłucie w produkt.


6. Gwarancja

Standardowo gwarancja na pehametry wynosi 24 m-ce, ale dotyczy części elektronicznej i sprawności działania przyrządu. Z zakresu w gwarancji wyłączone są elektrody pH, które z uwagi na specyfikę, objęte są gwarancją wynoszącą 6 m-cy (typowa żywotność elektrod pH wynosi ok.1 roku, ale nie należą do rzadkich przypadki elektrod, które działają nawet 2 lata). Zazwyczaj problem dotyczący elektrod i ich gwarancji pojawia się w przypadku mniej doświadczonych użytkowników, którzy są przekonani, że elektroda również podlega 2 letniej gwarancji.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − 3 =


Powered by odothemes.com maxtheme.net